Zmarł ks. prał. Edward Poniewierski

Informujemy, że w dniu 2 lutego 2021 r. zmarł ks. prał. Edward Poniewierski, Kanclerz Kuriidiecezjalnej.

Plan uroczystości żałobnych:
Piątek, 5 lutego, godzina 19.30 – Msza święta żałobna dla parafii katedralnej
Piątek, 5 lutego, godzina 21.00 – Msza święta żałobna dla kapłanów z Diecezji
Sobota, 6 lutego, godzina 9.30 – Msza święta pogrzebowaPo Mszy św. pochowanie na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

 

UWAGA

Ze względu na istniejące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w sobotę Mszę pogrzebową będą mogli koncelebrować tylko kapłani z rocznika święceń księdza Prałata oraz przedstawiciele Kurii i Seminarium. Zachęcamy do łączności w modlitwie poprzez sprawowanie Mszy świętych w swoich parafiach. Transmisję uroczystości pogrzebowych w sobotę przeprowadzi TV Dami oraz Radio Plus. Kapłanów bliżej związanych z Księdzem Kanclerzem pragnących go pożegnać prosimy o przybycie w piątek na godzinę 21.00.

Przypominamy, że wszyscy kapłani diecezjalni zobowiązani są do sprawowania jednej Mszy Świętej za każdego zmarłego biskupa i prezbitera diecezji radomskiej (zob. Dokumenty II Synodu Diecezji Radomskiej, nr 480).

Ks. Edward Poniewierski urodził się 9 września 1953 roku w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 roku w Sandomierzu przez posługę Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Odbył studia specjalistyczne z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ten przedmiot wykładał w seminarium. Był także ojcem duchownym alumnów i kierownikiem duchowym księży.

Jako wikariusz pracował w parafiach Kuczki i św. Jana Nepomucena w Przysusze. 5 sierpnia 1996 roku został proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i rozpoczął budowę kościoła. Bp Jan Chrapek mianował go w 1999 roku Kanclerzem Kurii diecezjalnej. W czerwcu 2002 roku Ks. Poniewierski został proboszczem parafii katedralnej pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu i dziekanem Dekanatu Radom Centrum. W tej świątyni przeprowadził gruntowny remont. Od 2013 roku powtórnie został Kanclerzem Kurii biskupiej, a od roku 2014 był Wikariuszem Generalnym. Był kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej oraz członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W grudniu 2018 roku został mianowany postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza.

 

Copyright © 2019 Parafia MBCZ. All rights reserved. Created by

Zmarł ks. prał. Edward Poniewierski was last modified: 7 marca, 2021 by Administrator