Od blisko roku na wschodnim skraju naszego miasta przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej funkcjonuje oficjalnie Familijny Klub Sportowy Łazy Starachowice. 

Amatorska drużyna piłkarska rekrutowana między innymi z mieszkańców osiedla Łazy, funkcjonowała już od kilku lat, jednak jako formalnie niezrzeszeni, nie mieli oni mocy sprawczej w sprawach organizacyjnych. Nikt nie traktuje poważnie organizacji nieformalnych, dlatego też rok temu grupa osób, zrzeszonych wokół obecnego prezesa klubu Konrada Rączki, zawiązała stowarzyszenie i wystąpiła do starosty powiatowego z wnioskiem o wpis do ewidencji klubów sportowych. 

Z chwilą urzędowego przypieczętowania istnienia organizacji, rozpoczęły się starania o możliwość korzystania z obiektów sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nie było to łatwe z uwagi na ograniczony czas eksploatacji boisk wyposażonych, w pełni wyczerpywany przez kluby Star i Juventa. Łazy poproszone zostały zatem o cierpliwość i użytkowanie innych obiektów na terenie miasta i powiatu. Koniec końców, porozumienie zostało niemalże zawarte, choć pierwszy rok funkcjonowania FKS-u przebiegł pod znakiem dojeżdżania do obiektów w Brodach i Lipiu. 

Trudności z jakimi przyszło się mierzyć inicjatorom klubu, niewątpliwie obnażyły organizacyjno-sportową stronę Starachowic. Kiedy bowiem uporali się z ignorancją, „przysługującą” nieformalnym klubom, przyszła kolej na dyskryminację nowych i małych klubów. Dodawały im otuchy jednak zapewnienia, że trzeba przetrwać pierwszy rok czy dwa lata, aby było lepiej. 

Statutowe zadania stowarzyszenia skupiają się głównie na organizacji zajęć sportowych w celu wszechstronnego rozwoju, zarówno sprawności fizycznej jak i umysłowej członków klubu, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości, a także profilaktyka w zakresie zapobiegania patologiom społecznym wśród młodzieży oraz dorosłych. Realizacja tej misji nie jest trudna, gdyż piłka nożna i wędkarstwo – dwie dyscypliny, w których Łazy są stale aktywne – cieszą się niegasnącą popularnością. Sport wciąż pozostaje atrakcyjną alternatywą wobec biernego trybu życia czy nałogów. 

Szczególnie istotne dla osób związanych z klubem są wartości katolickie i familijne. Ten wymiar aktywności jest doceniany przez rodziny zawodników, które przybywają na mecze, dopingując swoich i troszcząc się o kulturalny i socjalizujący przebieg wydarzeń sportowych. Przyszłość stowarzyszenia, jak zapewnia Zarząd, to przede wszystkim zaangażowanie w działalność pro-life. Dotąd Stowarzyszenie organizowało i angażowało się w inicjatywy charytatywne, jak Nocny Turniej „Dla Kasi” i Turniej „Dla Kacpra”, gdzie drużyny walczyły o Puchary Radnego Rady Miejskiej Piotra Babickiego, czy też Turniej o Puchar Wójta Gminy Pawłów na rzecz Łukaszka. Teraz chcą się oni też skupić na aktywności opowiadającej się za życiem. 

Powołanie organizacji byłoby niezwykle trudne, gdyby nie Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, który wspiera działania stowarzyszenia, a także udostępnia salkę na formlną siedzibę i miejsce. Działacze biorą udział w przedsięwzięciach organizowanych przez parafię, jak koncert kolęd, a także pracują z piłkarską reprezentacją ministrantów. 

Do tej pory drużynie piłkarskiej udało się m.in. zadebiutować w Pucharze Polski, zwyciężyć w Powiecie (Mirzec 2017), zająć 2 miejsce na Mistrzostwach Gminy Brody 2018, wziąć udział w Playarenie i Lidze Halowej, zająć 3 miejsce w Turnieju dla Łukaszka, 3 miejsce w rozgrywkach StarCup, czy 3. miejsce w XII Turnieju Piłkarskim im. Stanisława Staszica, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Sportowe Czarni Ruda 26 sierpnia 2017 r. Sekcja wędkarska również dopisała. W zawodach zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka, reprezentujący FKS Jeremiasz Domański zajął 2. miejsce, a Eryk Skowronek – 4. Członkowie i sympatycy klubu, zaznaczyli również jego obecność podczas tegorocznego Biegu Tropem Wilczym, kiedy to jego reprezentant, Artur Walkiewicz, zajął trzecie miejsce w kategorii mężczyzn na dystansie 1963 metrów. 

Działalność klubu związana jest z koniecznością pozyskiwania środków na realizację celów statutowych, głównie na opłaty związane z rozgrywkami przy Świętokrzyskim Związku Piłki Nożnej. Zarządstowarzyszenia określa roczny budżet na 12-15 tys. zł i poszukuje sponsorów. Każdego, kto chciałby wesprzeć aktywność FKS Łazy, zapraszamy do współpracy. 

 

 W klubie trwa obecnie rekrutacja zawodników z terenu miasta. Niech zachętą dla przyszłych sportowców będą słowa prezesa: „Zapraszamy każdego, kto chce włączyć się w tworzenie amatorskiej piłki i do gry. Selekcja do „B” klasy trwa! Polecamy również inne inicjatywy, w których uczestniczą członkowie i sympatycy klubu, takie jak wędkowanie, rajdy czy pielgrzymki”.  

Historia FKS Łazy was last modified: 24 września, 2018 by Administrator